Co to jest Prosecco i skąd jego popularnośc?

Prosecco jest włoskim, białym winem musującym. Podaje się je dobrze schłodzone, dlatego jest idealne na lato. Jest delikatne i orzeźwiające, a przy tym jego cena nie jest wysoka - prawdopodobnie dlatego w ostatnich latach cieszy się tak ogromną popularnością! 

 

Skąd nazwa Prosecco? 

Prosecco wzięło swoją nazwę od włoskiego miasteczka o tej samej nazwie. Ponieważ jest to nazwa własna, często Polacy mają problem z prawidłowym zapisem i tak też w wyszukiwarkach pojawiają się przeróżne formy: od prossecco, przez prosseco, po prosseco. Prawdłowy zapis ma jedno “s” i podwójne“c”.

 

Czy Prosecco to szampan?

Nie. Szampan produkowany jest wyłącznie we Francji - w Szampanii. Prosecco natomiast pochodzi z Włoch. Oczywiście potocznie wiele osób nazywa szampanem każde wino musujące, natomiast warto znać różnicę. 

 

Gdzie dokładnie powstaje Prosecco?

Produkuje się je w Wenecji Euganejskiej (Veneto) oraz we Friuli Wenecji Julijskiej. 

 

Jak powstaje Prosecco?

Bąbelki w Prosecco powstają w wyniku tzw. metody Charmata - druga fermentacja odbywa się w szczelnych zbiornikach (a nie w butelkach, tak jak w przypadku metody szampańskiej). Metoda Charmata jest znacznie prostsza i dużo tańsza od metody tradycyjnej (szampańskiej), to też Prosecco kosztuje ponad połowę tego co szampan. 

 

Z jakiego szczepu wytwarza się Prosecco?

Zawsze ze szczepu Glera. Dawniej szczep nazywany był Prosecco, obecnie nazwa ta zastrzeżona jest dla apelacji. Mamy więc wino z apelacji Prosecco, produkowane ze szczepu Glera. 

 

Extra Dry czy Brut?

Określenie Extra Dry wbrew pozorom wcale nie oznacza ekstra wytrawnego wina. Najlepsze tłumaczenie dla Prosecco Extra Dry to Prosecco “ćwierćsłodkie”, czyli gdzieś pomiędzy winem półsłodkim a półwytrawnym. Może być to mylące, więc warto o tym pamiętać. Prosecco XD jest zdecydowanie najczęściej spotykane. Osoby, które szukają wytrawnego smaku, muszą sięgnąć po wersję Brut. Prosecco Brut oznacza, że wino jest wytrawne (poniżej 12 gramów cukru resztkowego na litr). 

 

Frizzante i Spumante

Frizzante i Spumante to włoskie określenia stopnia musowania wina. Spumante jest mocniej musujące i zamykane klasycznym “szampanowym” korkiem (np. Prosecco Conegliano Valdobiadene). Frizzante oznacza wino lekko musujące. W przypadku tych win możemy spotkać kapsel, zamknięcie patentowe (jak w przypadku Villa Teresa Prosecco). Istnieje także Prosecco Tranquillo, czyli spokojne - bez bąbelków. Spotyka się je natomiast dosyć rzadko. 

 

Co to jest Prosecco Millesimato?

Jest to swego rodzaju odpowiednik rocznikowego szampana. Na klasycznym Prosecco nie znajdziemy rocznika - inaczej jest z Prosecco Millesimato. Wykonuje się je z najlepszych winogron danego rocznika i umieszcza się rok zbiorów na butelce. Polecamy tutaj genialne Camul Prosecco Millesimato - w wersji Brut i Extra Dry.