Od lat pomagamy Państwu Młodym w dobraniu idealnego wina na ten ważny dzień. Mamy w ofercie ponad 400 gatunków win i potrafimy wybrać takie pozycje, które spełnią wszystkie oczekiwania. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych informacji i praktycznych wskazówek związanych z wyborem wina na wesele.

Wina na wesele – najczęstsze pytania

Jakie wino wybrać na wesele?

Zazwyczaj stawiamy na wina wytrawne, ale unikamy win ciężkich, z mocnymi garbnikami czy też wysoką kwasowością. Na weselu będziemy mieć wielu gości i chcemy, żeby wina były przyjemne dla wszystkich. Pamiętajmy o tym, że wina będą dodatkiem do potraw – chcemy żeby dobrze współgrały z daniami, ale ich nie dominowały. Stawiamy na pozycje łagodne i dobrze zrównoważone. Jeśli zależy Wam na słodszych winach, zadbajcie o to, by nie były jedynymi pozycjami z waszego winnego menu. Wina słodkie dobrze łączą się z deserami, ale do innych dań weselnych prawdopodobnie nie będą pasować.


W jakiej cenie wybrać wino na wesele?

Najczęściej na wesele wybierane są wina codzienne w przedziale cenowym 25-40 zł. W tym przedziale mieści się zdecydowana większość win, które sprzedajemy na wesela (szczególnie tych na dużą liczbę gości). W przypadku bardziej kameralnych imprez, Młodzi częściej decydują się wybór nieco droższych pozycji – zwłaszcza kiedy mają swoje indywidualne preferencje dotyczące konkretnych szczepów lub apelacji.


Ile wina kupić na wesele?

Zazwyczaj Młodzi wybierają dwa gatunki wina – jedno białe i jedno czerwone (bardzo często od tego samego producenta).
Przy szacowaniu ilości przyjmuje się 1 butelkę wina na parę gości. Jest to bardzo orientacyjne wyliczenie, ale pomaga we wstępnym określeniu zapotrzebowania. Znając preferencje naszych gości możemy podjąć próbę dokładniejszego określenia liczby butelek. Zazwyczaj jednak nie przewidzimy wszystkiego, dlatego lepiej zaopatrzyć się w większą ilość i mieć spokojną głowę.


Jakie wino wybrać do toastu weselnego?

Oprócz win na wesele, potrzebne Wam będzie wino musujące do wzniesienia pierwszego toastu. Jeśli macie nieograniczony budżet, wybierzcie szampana lub najlepsze Prosecco. W każdym innym przypadku, postawcie na klasyczne wino musujące i nie przepłacajcie za nazwę apelacji, a tym bardziej – za piękną butelkę czy złote ozdobniki na etykiecie. Toast trwa chwilę i jest symboliczny (każdy z Waszych gości dostanie około 100 mililitrów wina), a butelki nikt z gości nie zobaczy. Prawdziwego szampana zostawcie sobie na rocznicę i delektujcie się nim w zaciszu własnego domu.


Ile wina potrzeba do toastu weselnego?

Jedna butelka wina musującego wystarczy na 7-10 kieliszków. Jeśli zaprosiliście 50 gości, wystarczy Wam 6 butelek wina do toastu! Możecie też rozważyć dodatkowo butelkę musującego wina bezalkoholowego – na pewno część Waszych gości (również tych najmłodszych) to doceni!


Co jeżeli po weselu zostanie mi wino?

Wiemy, ile zmartwień dostarcza planowanie wesela. W tej kwestii możemy Was odciążyć – jeśli zostanie Wam wino po weselu i ewentualnych poprawinach – możecie je zwrócić. Chyba że nasze wina zasmakują Wam tak bardzo, że postanowicie je zostawić dla siebie! W każdym razie o ilości się nie martwcie – weźcie więcej butelek i miejcie pewność, że wina na Waszym weselu nie zabraknie!

Najczęściej wybierane wina na wesele:

O czym jeszcze pamiętać wybierając wino na wesele?

Często Młodzi kupują tyle samo białego i czerwonego wina, nie zastanawiając się nad tym zbyt długo. I tutaj bywają niespodzianki, kiedy w trakcie wesela okazuje się, że goście piją wyłącznie wino białe, a czerwonego wcale nie ubywa! Kilka czynników może na to wpływać – indywidualne preferencje, lepsza jakość jednego z win, ale co ciekawe decydującym czynnikiem może być też… pogoda! W upalne dni goście chętniej sięgną po dobrze schłodzone Sauvignon Blanc niż Merlota w temperaturze pokojowej. Weźmy to pod uwagę w dobieraniu ilości i nie dajmy się zaskoczyć takim sytuacjom!

OFERTA WESELNA

Od 30 butelek:

 • pomoc w dobraniu wina do budżetu oraz preferencji
 • 10% rabatu przy zakupie od 30 butelek
 • możliwość zwrotu nieotwartych kartonów

Powyżej 50 butelek:

 • pomoc w dobraniu wina do budżetu oraz preferencji
 • 15% rabatu przy zakupie powyżej 50 butelek
 • możliwość zwrotu nieotwartych kartonów
 • darmowa dostawa

Od 100 butelek:

 • pomoc w dobraniu wina do budżetu oraz preferencji
 • 18% rabatu przy zakupie powyżej 100 butelek
 • możliwość zwrotu nieotwartych kartonów
 • darmowa dostawa

Masz więcej pytań? Napisz lub zadzwoń – zawsze chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *