Nasze nowe wina południowoafrykańskie Rhanleigh biorą swoją nazwę od pięknego rasowego konia wyścigowego o tej samej nazwie. W 1914 roku zwyciężył w prestiżowym południowoafrykańskim konkursie jeździeckim Durban July Handicap. Podobnie jak ukochany Rhanleigh, te doskonałe wina są przykładem piękna, umiejętności i finezji. Poniżej prezentujemy trzy nowe wina z regionu Western Cape:

AFR 013. Rhanleigh Cabernet Sauvignon, W.O. Western Cape 2016

AFR 014. Rhanleigh Merlot, W.O. Western Cape 2016

AFR 015. Rhanleigh Pinotage, W.O. Western Cape 2016

Na szczególną uwagę zasługuje tu typowo południowoafrykański szczep – Pinotage. Ciekawa jest nie tylko charakterystyka win z tego szczepu, ale sama jego historia.

Na początku XX wieku pewien południowoamerykański profesor pracujący na wydziale Wine University w Stellenbosch otrzymał zadanie stworzenia nowego szczepu, który najlepiej przyjmie się w południowo afrykańskim klimacie. Po wielu próbach postawił na krzyżówkę Pinot Noir i Cinsault, która zapowiadała się bardzo obiecująco. Profesor zasadził nowe nasiona w uniwersyteckim ogrodzie, lecz zanim zdążył doczekać plonów – zmienił pracę i porzucił swoje badania. Po 30 latach, kiedy ogród miał zostać wykarczowany, młody naukowiec pracujący na tym samym uniwersytecie, przypomniał sobie o badaniach profesora i postanowił ocalić zasadzone przed laty krzewy. Młody naukowiec przekonał profesora do ponownego podjęcia badań. Dzięki pracy tych dwóch naukowców, afrykańskie winiarstwo zyskało nowy szczep – obecnie znany na całym świecie i kojarzony właśnie z RPA. Dwaj naukowcy wspólnie zadecydowali o jego nowej nazwie – Pinotage – połączenia Pinot Noir i Hermitage (gdyż tak w Południowej Afryce nazywany był szczep Cinsault).

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą win z RPA.


Więcej informacji o winach południowoafrykańskich Rhanleigh: https://www.rhanleigh.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *