Nazwy wielu dużych pojemności win francuskich zaczerpnięte są z Biblii i pochodzą od imion biblijnych królów (mamy między innym Jeroboam, Matuzalem, Salmanasar, Baltazar czy Nabuchodonozor).

Butelka trzylitrowa nazywana jest także butelką Jeroboam jeśli nazewnictwo dotyczy butelek szampańskich lub burgundzkich. W przypadku butelek typu Bordeaux nazewnictwo jest odrobinę inne – butelka o pojemności 3 l nazywana jest Double, za to butelka 4,5 l nazywana jest Jeroboam.

Mówiąc inaczej, w przypadku butelek szampańskich i burgundzkich pojemność Jeroboam  jest czterokrotnie większa od standardowej (0,75 l), a w przypadku butelki typu Bordeaux pojemność Jeroboam jest sześciokrotnie większa od standardowej.

Warto zaznaczyć, że najbardziej typowy i najczęściej stosowany jest podział szampański/burgundzki. Najczęściej więc Jeroboam będzie oznaczało pojemność 3 l. Dobrze jednak znać drugą klasyfikację, aby uniknąć potencjalnych nieporozumień.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Vino Bianco Frizzante Metico “VECJA VIGNA” JEROBOAM

REGION: Veneto
KRAJ: Włochy
KOLOR: białe
RODZAJ: musujące półwytrawne

Wino włoskie musujące, półwytrawne o pojemności 3 litrów. Produkowane w Veneto ze szczepów Chardonnay i Verduzzo. Słomkowożółty kolor, utrzymujące się bąbelki, wino owocowe i aromatyczne z odpowiednią kwasowością. Wyczuwalne przede wszystkim aromaty miodu i kwiatów. Doskonałe jako aperitif, a także do lekkich dań rybnych. Temperatura serwowania: 6-8°C

Lanson Black Label Jeroboam 3 l

REGION: Szampania
KRAJ: Francja
KOLOR: białe
RODZAJ: musujące wytrawne

3 litrowa butelka szampana Lanson Brut Black Label. Wspaniały prezent na specjalne okazje.