Wina z zakrętką

Wina z zakrętką są coraz częściej spotykane na sklepowych półkach. Oczywiście mają swoich zwolenników, mają też zagorzałych przeciwników. Jakie zamknięcie wina jest lepsze – korek czy zakrętka?

Wina korkowe 

Wino korkowe to innymi słowy wino “skażone” korkiem, którym zamknięta jest butelka. Naturalne korki powstają z kory dębu korkowego, która może zostać zainfekowana przez mikroorganizmy. Późniejszy kontakt takiego zainfekowanego korka z winem może wyraźnie wpływać na jakość trunku. Wino dotknięte taką skazą “zyskuje” nowe aromaty: starej piwnicy, mokrego kartonu czy zużytej ścierki. Szacuje się, że w kilku procentach win zamykanych korkiem można spotkać tę wadę. 

Czy w takim razie wina z zakrętką nie mogą być korkowe?

Paradoksalnie nawet wina z zakrętką mogą być korkowe. Może się tak zdarzyć, jeśli wino jeszcze przed zabutelkowaniem miało kontakt z dębem (w trakcie starzenia w beczce lub poprzez kontakt z wiórami dębowymi). Natomiast zdarza się to zdecydowanie rzadziej i jest możliwe do wychwycenia już w winnicy. 

“Pielęgnacja” korka w butelce

Wino zamknięte naturalnym korkiem musi być odpowiednio przechowywane. Odpowiednio to znaczy w pozycji leżącej. Dlaczego? Ze względu na korek. Przy dłuższym przechowywaniu wina należy dbać o to, żeby korek był cały czas wilgotny. Inaczej wyschnie i straci swoje właściwości, może też zacząć się kruszyć. 

Czy w związku z tym korki naturalne są złe? Czy należy ich unikać?

Niektórzy uważają, że tak. W Nowej Zelandii ponad 90% win zamykanych jest… zakrętkami! Wina Nowego Świata stawiają na nowoczesne sposoby zamykania butelek. Ale i to rozwiązanie ma swoje wady. Zakrętki są tańsze w produkcji, zmniejszają możliwość powstania wady korkowej, jest jednak inny problem, jakim jest dopływ powietrza. Korek naturalny powoduje idealny dopływ powietrza do butelki – ograniczony, jednak obecny. Zakrętki całkowicie blokują jego dopływ. W przypadku win młodych nie jest to problemem i dlatego coraz częściej wina przeznaczone do szybkiego spożycia zamykane są w ten sposób. Inaczej ma się sytuacja z winami przeznaczonymi do leżakowania. W tych najdroższych butelkach (tych, które można przechowywać ponad 10 lat) nie znajdziemy korków plastikowych ani nakrętek. To w przypadku tych win zamknięcie korkiem pozwala na dojrzewanie i zyskiwanie nowych walorów wraz z upływem lat.

Po pierwsze wygoda

Czy jest jeszcze inny powód, dla którego zakrętki w ostatnich latach stały się tak popularne? Oczywiście! Wygoda użytkowania. Przy nakrętkach odpada problem nie tylko skażenia wina, ale także problem posiadania pod ręką korkociągu. Ciągle dla wielu osób otwieranie tradycyjnego wina jest uciążliwe, a korkociągi kiepskiej jakości nie ułatwiają zadania. Oczywiście są na rynku korkociągi, które sprawiają. że otwieranie wina jest przyjemnością – ale nie każdy ma taki pod ręką. 

Ponowne zamknięcie

Otwieramy wino do obiadu, wypijamy dwa kieliszki… i co dalej? W przypadku zwykłego korka można próbować z powrotem wcisnąć go do butelki, ale jest to karkołomne zadanie. Korek może wyskoczyć z szyjki lub wino może wykapywać przez niedokładne zamknięcie. W przypadku zakrętki sprawa jest bardzo prosta. Zakręcamy i wkładamy do lodówki. Szybko, łatwo i bez problemów.

Wina z zakrętką dla gastronomii

Innym tematem jest gastronomia. O ile łatwiejsza staje się praca kelnera, który ma za zadanie zaserwować wino z zakrętką! Kilka ruchów i wino jest otwarte. Odpada nam problem specjalistycznego szkolenia (używanie korkociągów dwustopniowych, trzymanie butelki w trakcie manewrowania korkociągiem, prezentowanie korka itp.), nie mówiąc już o niezręcznej sytuacji, kiedy na przykład korek się złamie w trakcie wyciągania. Dla wyszkolonych kelnerów nie jest to problem. Ale kto z nas nie widział w restauracji kelnera walczącego w pocie czoła, by wydostać korek z butelki? Wina z zakrętką dla gastronomii są ogromnym ułatwieniem.

Mity i stereotypy

Czyli zakrętki są wygodniejsze i bezpieczniejsze dla wielu win. Dlaczego więc tak wiele młodych win wciąż jest zamykanych korkiem naturalnym? Chodzi o pewien stereotyp jakich w winiarskim świecie mnóstwo – w świadomości wielu klientów zakrętka oznacza gorszej jakości wino. To jeden z tych mitów (takich jak to, że cięższa butelka oznacza dobre wino lub to o wgłębieniu w denku butelki). Takie stereotypu funkcjonują w społeczeństwie i pewnie jeszcze długo nie znikną. Tak długo jak przekonanie o wyższości korka nad zakrętką będzie krążyło wśród ludzi, tak długo korki będą powszechnie stosowane. 


Wina z zakrętką z naszej oferty:

Wina musujące z zamknięciem patentowym (bez korka):