Dlaczego różne wina serwuje się w różnej temperaturze? Czy wina trzeba schładzać? Jak przechowywać wina zamknięte i te po otwarciu? Opowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące temperatury wina.

Czy wina białe trzeba podawać schłodzone?

Nie trzeba, ale po schłodzeniu zazwyczaj smakują dużo lepiej 🙂


W jakiej temperaturze najlepiej podawać białe wina?

Wina białe powinny najlepiej smakować w temperaturze 8-12 stopni, czyli w nieco wyższej temperaturze niż w prosto z lodówki. Niższa temperatura może sprawić, że aromaty wina będą słabo wyczuwalne.


W jakiej temperaturze podawać wina musujące, szampany, Prosecco?

Ogólna zasada jest taka, że wina musujące najlepiej podawać w temperaturze pomiędzy 3 a 7 stopni. Bardziej podstawowe wina musujące można schłodzić mocniej, rocznikowe szampany warto podawać w nieco wyższej temperaturze, aby nie stracić niuansów aromatycznych.


W jakiej temperaturze podaje się wina różowe?

Ogólna zasada jest taka, że wina różowe najlepiej serwować w temperaturze około 10-12 stopni.


Czy wina czerwone można schładzać?

Można, a w większości przypadków nawet należy. Dla pełniejszych win czerwonych optymalną temperaturą serwowania będzie 16-18 stopni, a więc poniżej temperatury pokojowej. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w cieplejsze dni. Kiedy temperatura pokojowa oscyluje w okolicach 30 stopni, warto włożyć wino do lodówki na minimum 30 minut. Żadne wino nie będzie dobrze smakowało w tak wysokiej temperaturze.


Jakie wina będą najlepsze na lato?

Musujące, delikatne białe i różowe – bo te podaje się najbardziej schłodzone. W najcieplejsze dni najlepiej sprawdzą się bąbelki, ponieważ ich temperatura serwowania to około 5 stopni.


Dlaczego wina należy schładzać?

Wina podawane w zbyt wysokiej temperaturze będą dawały wrażenie „palenia w przełyku”, czyli alkohol będzie mocniej wyczuwalny.


Czy wina trzeba przechowywać w lodówce?

Nie. Wina przeznaczone do szybkiej konsumpcji (w przeciągu kilku miesięcy od zakupu) wystarczy przechowywać w suchym, zacienionym miejscu o stałej temperaturze, najlepiej nieprzekraczającej 25 stopni. Wina przeznaczone do dłuższego leżakowania będą bardziej wrażliwe na warunki przechowywania. Jeśli macie takie butelki, przeczytajcie cały wpis dotyczący przechowywania wina.


Jak przechowywać wino po otwarciu?

Butelkę należy zamknąć korkiem lub zakrętką i przechowywać w lodówce. Żeby wydłużyć żywotność wina po otwarciu można użyć specjalnej pompki próżniowej.


Czy do wina można wrzucić kostki lodu?

Można. Należy jednak mieć świadomość, że roztapiające się kostki będą rozwadniać wino w kieliszku. Ciekawą i efektowną alternatywą może być wrzucenie do kieliszka zamrożonych wcześniej winogron! Będą schładzać wino bez rozcieńczania go.


Dlaczego różne wina mają różne temperatury serwowania?

W zależności od typu wina, inna temperatura będzie najkorzystniejsza dla wydobycia walorów smaków, a przede wszystkim – aromatycznych.


Ostatnie wpisy:

  • Wina 0%
    Wina 0% oraz inne produkty dealkoholizowane budzą wiele kontrowersji. Niektórzy nieustannie porównują je do tradycyjnych odpowiedników i wciąż patrzą na
  • Wszystko o temperaturze wina
    Dlaczego różne wina serwuje się w różnej temperaturze? Czy wina trzeba schładzać? Jak przechowywać wina zamknięte i te po otwarciu?
  • Wina beczkowane – o winach starzonych w beczkach
    Jedną z podstawowych informacji o procesie produkcji wina jest informacja o jego starzeniu w beczce. Dlaczego ta informacja jest tak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *