Rias Baixas, położony w północno-zachodniej Hiszpanii w regionie Galicja, jest jednym z najważniejszych regionów winiarskich w kraju. Znany przede wszystkim ze swojego wyjątkowego białego wina produkowanego z winogron Albariño, Rias Baixas zdobywa coraz większe uznanie na międzynarodowej scenie winiarskiej. Region ten, z bogatą historią, unikalnym klimatem i tradycyjnymi technikami winiarskimi, oferuje wina, które są świeże, aromatyczne i niezwykle wyrafinowane.

 

Klimat i geografia

Rias Baixas charakteryzuje się unikalnym mikroklimatem, który jest kluczowy dla produkcji wyjątkowych win. Region ten ma umiarkowany, morski klimat z dużą ilością opadów, łagodnymi temperaturami i długimi, słonecznymi dniami. To właśnie te warunki klimatyczne, w połączeniu z granitowymi glebami, nadają winom ich charakterystyczny, mineralny smak i świeżość.

Główne szczepy winorośli

Rias Baixas jest przede wszystkim znany z uprawy szczepu Albariño, który stanowi ponad 90% wszystkich nasadzeń. Albariño to biała winorośl, która daje wina o wyjątkowej świeżości, wysokiej kwasowości i intensywnych aromatach owoców cytrusowych, brzoskwiń, jabłek i kwiatów. Oprócz Albariño, w regionie uprawiane są także inne białe szczepy, takie jak Loureiro, Treixadura i Caiño Blanco, które często są wykorzystywane do tworzenia interesujących blendów.

Charakterystyka win

Wina z tego regionu charakteryzują się wyjątkową świeżością, wysoką kwasowością i złożonymi aromatami. Typowe cechy win Albariño to:

  • Aromaty: Cytrusy, brzoskwinie, jabłka, kwiaty, mineralność.
  • Kwasowość: Wysoka, co nadaje winom świeżości i zbalansowania.
  • Ciało: Średnie, z elegancką strukturą i wyważonym smakiem.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Santiago Roma Albariño Rias Baixas 2011

REGION: Galicja
KRAJ: Hiszpania
KOLOR: białe
RODZAJ: wytrawne

Wino białe, wytrawne, produkowane i butelkowane w Rias Baixas w regionie Galicji – miejscu w północnej-zachodniej Hiszpanii, skąd pochodzą najlepsze białe wina. Wytwarzane w 100% ze szczepu Albariño. Wspaniałej klasy, wielokrotnie nagradzane wino. Piękny cytrynowozłoty kolor. Aromat roślinno-przyprawowy – głównie liści laurowych z odrobiną eukaliptusa i dojrzałych jabłek. W smaku dobrze zbudowane, pełne ciała, eleganckie i odświeżające zarazem. Idealnie dobrana proporcja liści laurowych, cytryn i jabłek z leciutką, przyjemną goryczką. Szczególnie polecane do ryb, owoców morza, potraw wegetariańskich, warzyw, białych mięs, a także jako przyjemny aperitif.

Najlepsze w temperaturze 8-10°C – kiedy ją osiąga pojawia się napis „Albariño Selection” i symbol producenta na etykiecie!

 

Colleita de Martís Albariño Rias Baixas 2011

REGION: Galicja
KRAJ: Hiszpania
KOLOR: białe
RODZAJ: wytrawne

Wino białe, wytrawne, produkowane i butelkowane w regionie Rias Baixas – miejscu w północno-zachodniej Hiszpanii, skąd pochodzą najlepsze białe wina. Wytwarzane w 100% ze szczepu Albariño. Piękny jasnosłomkowy kolor z zielonymi refleksami. Balsamiczny aromat roślinny – głównie liści laurowych, eukaliptusa i dojrzałych jabłek. W smaku dobrze zbudowane, odświeżające i złożone. Znajdujemy zarówno świeżo skoszoną trawę jak i cytryny. Leciuteńka, przyjemna goryczka powoduje, że są szczególnie polecane do ryb, owoców morza, potraw wegetariańskich, warzyw, białych mięs, a także jako przyjemny aperitif. Najlepsze w temperaturze 8-10°C.